Fort Anioła – wczasy nad morzem, wycieczka do przeszłości.

Wczasy nad morzem nie muszą oznaczać wyłącznie monotonnego plażowania i włóczenia się po okolicznych restauracjach! Polskie wybrzeże to miejsce, w którym historia i kultura wielu narodów pozostawiły wiele zdumiewających śladów.

Wystarczy jedynie niemal półgodzinna podróż, aby z nowoczesnego Pensjonatu Międzyzdroje przenieść się do zabytkowego XIX-wiecznego Fortu Anioła.

Historia na wyciągnięcie ręki
Odwiedzając Fort Anioła wkroczycie na teren historii, której początek sięga 1848 roku. W tym czasie, tuż po zakończeniu wojny prusko-duńskiej, król pruski Fryderyk Wilhelm IV zlecił budowę twierdzy, która miała bronić portu leżącego w ujściu Świny.
Fort Anioła z daleka przypomina średniowieczny zamek, co sugeruje trójkondygnacyjna reduta. Jednak nie dajcie się zwieść! Przekroczywszy bramę fortu znajdziecie się w świecie militariów. Odkryjecie jego bojowe właściwości, dowiecie się, w jaki sposób armaty i amunicję transportowano na wyższe kondygnacje fortu, a także zobaczycie, jak na przestrzeni burzliwych stuleci zmieniała się jego specyfika.

W XIX wieku do Twierdzy Świnoujście doprowadzono linię telegraficzną i telefoniczną, dzięki czemu stała się dogodnym punktem dowodzenia. Niestety wkrótce potem fort stracił znaczenie obronne.
Sytuacja zmieniła się wraz z wybuchem II wojny światowej, kiedy twierdza stała się stanowiskiem dowodzenia obrony przeciwlotniczej miasta. Wówczas rozpoczęto jej przebudowę i uzbrojono we wszystkie ówczesne zdobycia technik – stację radiolokacyjną, urządzenia radarowe, a także między innymi elektryczność i centralne ogrzewanie.
Po wojnie twierdzę w Świnoujściu przejęli Rosjanie i aż do roku 1992 pełnił on funkcje obserwacji powietrznej i łączności z okrętami Floty Radzieckiej.

Przeszłość w nowoczesnym wydaniu
Dziś Fort Anioła to jedna z głównych atrakcji nad morzem, która tłumnie ściąga urlopowiczów z Międzyzdrojów i innych kurortów. Twierdza jest miejscem wielu kultur. Jest to nowoczesne muzeum, które często organizuje festiwale, koncerty i wystawy. Ponadto specjalnie dla zwiedzających otworzono uroczą kawiarenkę, salę Wikingów oraz wystawę szkła.

Jak zarezerwować pokój?