Katedra św. Jana Chrzciciela w Kamieniu Pomorskim

Zabytkowa katedra jedna z najstarszych świątyń na Pomorzu Zachodnim.

Katedra św. Jana Chrzciciela to najbardziej okazały zabytek w Kamieniu Pomorskim. Jej budowa związana była z przeniesieniem siedziby biskupów z pobliskiego Wolina, a ufundował ją w 1176 roku książę pomorski Kazimierz I. Świątynię wznoszono aż przez trzy stulecia – od XII do XV wieku i jest najważniejszą budowlą romańsko-gotycką na Pomorzu. W 2005 roku katedra oraz sąsiadujący z nią zespół budynków zostały uznane za Pomnik historii, na mocy Rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
Zabytkowy kościół to także jedna z najstarszych świątyń na Pomorzu Zachodnim. Powstał na planie krzyża łacińskiego i posiada układ bazylikowy z przepięknie wykonanymi sklepieniami – krzyżowo-żebrowym w nawie głównej oraz gwieździstym w nawie bocznej.Ponadto firmament nawy głównej zdobi unikalny XIV-wieczny fresk przedstawiający sceny Sądu Ostatecznego. Natomiast w prezbiterium znajduje się romańska polichromia z XIII stulecia, przedstawiająca ogród Edenu.

Nad ołtarzem głównym, wykonanym w stylu późnogotyckim, znajduje się bogato złocony, rzeźbiony tryptyk przedstawiający na skrzydłach bocznych sceny męczeństwa Jana Chrzciciela i świętą Faustynę Kowalską, a w części środkowej Wniebowzięcie Matki Boskiej.

W podziemiach pochowano wszystkich kamieńskich biskupów, jednak krypty nie są udostępnione dla turystów. Można za to zwiedzić skarbiec na piętrze, po którym pozostała tylko nazwa, gdyż zbiory z tysiącem cennych eksponatów zaginęły bez śladu w 1945 r. Obecna wystawa prezentuje stare zdjęcia i kilka zabytków sakralnych – cynowe kielichy mszalne, ornaty i medale.

Katedra Jana Chrzciciela mieści wiele zabytkowych elementów wyposażenia, jednak zdaje się, że najcenniejszym z nich są XVII-wieczne barokowe organy, uznawane za jedne z najlepszych tego typu instrumentów w Polsce. To dlatego rokrocznie od początku lat 60. XX stulecia odbywa się tu Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej.

Rzut kamieniem od Międzyzdrojów

Kamień Pomorski znajduje się zaledwie rzut kamieniem od Międzyzdrojów. Wycieczka do Katedry św. Jana Chrzciciela z Pensjonatu Międzyzdroje nie powinna zabrać więcej niż pół godziny. No chyba, że po drodze zatrzymacie się na przykład w Wolinie, który znajduje się tuż przy trasie do Kamienia Pomorskiego.

Jak zarezerwować pokój?